Batum Hakkında

Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi. Karadeniz kiyisinda 7 kilometre uzunlugundaki alana bir yarim ay gibi uzanan Batum, Türkiye sinirina yalnizca 20 km. uzaklikta konumlaniyor.

Kentin 122 bin olan nüfusu yaz aylarinda 400 bini buluyor.

Bir Yunan kolonisi olarak Batis ismiyle kurulan kent 17. yüzyilda Osmanli 1873 yilinda ise Rus imparatorlugunun hakimiyetine girdi.

1918 Nisan ayinda Brest Litowsk antlasmasi ile tekrar Türiye sinirlarina dahil olan kent, 18 Mart 1921 yilinda Acara’nin baskenti olarak Sovyetler Birligi’ne geçti.

Bugün Gürcistan’in en büyük limani konumundaki Batum, özellikle Azeri petrolünün dünyaya ulastirilmasinda kilit bir noktada.

 

Turistik Bilgiler

Batum'da özellikle tarihi ve mimari eserler görülmeye deger. Kentin en turistik favori gezi ve eglence alani, Deniz kiyisindaki 'Boulevard' adli park. 19. yüzyil sonunda, denizin yaklasik 100 metre geri çekilmesi sonucunda, bu alana bir park yapilmasina karar verilmis

. 2004 yilina kadar 1.9 kilometre uzunlugundaki park, bes kilometrelik plajin da eklenmesiyle genis bir eglence alanina dönüstü.

Tenis kortlarindan satranç salonlarina kadar pek çok spor ve eglence olanagi mevcut.

Kolonada parkin sembolü konumunda.Boulevard, eski ve yeni yapilarin bulundugu iki ana bölüme ayriliyor.

Yeni bölümde, Ardagani Gölü en nemli alan. Iki yapay ada, amfitiyatro ve büyük bir fiskiye gölü süslüyor.

Liman bölgesinde görülebilecek bir diger alan Özgürlük Meydani. 20. yüzyil baslarinda Aziziye Meydani olarak bilinen alanda görkemli bir cami vardi.

Sovyetler Birligi döneminde ayni yere Lenin heykeli dikildi ve adi da Lenin Meydani olarak degisti.

Batum tarihindeki pek çok önemli olay bu meydanda gerçeklesti.Üniversite ile ayni alan üzerinde Nurigeli gölü ile Ögrenci ve Gençlik Parki bulunuyor. 2007 yilinda göl ve çevresi temizlenerek yepyeni bir çehreye kavusturuldu.

 Yine kentin dini yapilarindan Saint Barbare kilisesi, etrafindaki güzel park ile dikkat çekiyor. 

Batum'daki en önemli Müslüman yapisi, 1886 yilinda Aslan Bey tarafindan insa ettirilen Orta Cami.

Batum özellikle dogal çevresiyle öne çikiyor. Kent merkezine yakin olan Karadeniz kiyisindaki gezi alanlari disinda, Batum'un kuzeyinde uzanan Botanik Bahçesi, kendi alaninda dünyanin en büyüklerinden biri.

Yaklasik 114 hektara yayilan devasa parkta, ilk bilimsel arastirmalar ve çalismalar 1889 yilinda, Acara'nin Rusya'ya katilmasiyla basladi.

Toplam 3 bin 274 agaç türünün bulundugu Botanik bahçesinde, dünyanin hemen her bölgesindeki agaç ve bitki türleri görülebiliyor.

Bunlar arasinda Avustralya, Yeni Zelanda, Sili, Japonya, Amerika, Meksika, Çin, Himalayalar, tropik bölgeler gibi birbirinden farkli cografyalar bulunuyor.

Yilin her dönemi yesil kalan botanik parki mutlaka görmek gerek.Batum'un güneyindeki akvaryum da bir diger eglence noktasi. Y

üzden fazla balik türü, Karadeniz baliklari burada görülebilir. Kent merkezine 10 kilometre mesafedeki Gonio, geç Roma dönemine ait, surlari halen saglam olan bir kale.

 

Kültürel Bilgiler

Sevavadze Devlet Drama Tiyatrosu (The Chavchavadze State Drama Theatre) Rus mimarisini yansitan önemli bir örnek.

Telengatov and Khalatov tarafindan duvarlari resimlerle bezenen binada oyunlar izlenebilir.

Demir Tiyatro (Iron Theatre) 1892 yilinda insa edilen bir diger kültür yapisi. Pek çok önemli isim bu tiyatro sahnesine yerini aldi.Lado Gudiasvili Resim Evi, Rustaveli caddesinde yer aliyor.

Kentteki önemli sergiler, yerel ve uluslararasi sanatçilarin resim ve heykelleri burada ziyaret edilebilir.

Batum Sanat Müzesi 1949'da insa edildi. Ilk baslarda devrim eserlerinin sergilendigi müze, 1998'den sonra Bati Avrupa ve Rus sanatindan örneklerle zenginlestirildi.

Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi, 1908 yilinda Voznesenski ve Olgha caddelerinin kesistigi noktada insa edildi.

1939 yilindan itibaren bilimsel arastirmalar ile kültürel ve egitsel isler burada sergilenmeye basladi.

Gürcistan çok sesli müzigin de anavatani. Herhangi bir müzik aleti kullanmadan sadece vokalle söylenen çok sesli halk türküleri dinlenmeli.

 

Restourant - Yeme İçme Bilgileri

Geleneksel Gürcü mutfaginin örneklerini Batum'da bulabilirsiniz.

Özellikle ceviz ve misirin bol kullanildigi bu mutfakta; patlican, lahana, pancar ve pirasa gibi sebze yemekleri tadilabilir

Tavuk ile yapilan yemeklerin özel bir yeri vardir. 'Kahuri dedas purebi' adli ekmek, Kaheti kökenli Gürcülerin sofralarinda her zaman yer alir.

'Pahali' Gürcülere özgü mezelerin genel adi. Çesitli sebze ve otlarla hazirlaniyor.

Özellikle kahvaltida yenilebilecek "haçapuri" bir tür peynirli börek. Acara usulü haçapuri yumurta ve sucukla yapiliyor.

Misir unundan yapilan "çadi" de bu sofranin diger geleneksel lezzetlerini olusturuyor.

Batum'da içecek olarak da zengin seçenekler mevcut. Tamamen dogal meyve sularindan mutlaka tadilmali. Gürcistan, Anadolu ile birlikte sarabin anavatani olarak biliniyor.

Rus hanedanina da özel sarap üreten Gürcüler bu konuda çok iddiali.

 

Alış-Veriş

Alisveris için kent merkezi tercih edilebilir. Gürcü sarabi, özellikle agaçtan yapilan çesitli hediyelik el sanatlari, bambu ve diger bitki fidanlari, Gürcü müzigi CD'leri en çok ragbet gören ürünler arasinda.
Sizde Yorumunuzu Paylaşın

İsim Soyisim :
Email adresiniz : (E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.)
Konu Başlığı :
Yorumunuz :

(*Yorumalara yazılan mesajların genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici olmamasını önemle rica ederiz.)

Gürcistan araba piyasası alım satım fiyatlar gürcistan gürcü mutfağı sofrası haçapuri imeruli lobye gürcistan batum tiflis gezi yerleri turlar alışveriş eğlence ev kira ücretler otel pansiyon vize oturum gürcüce lazca konuşma klavuzu gogo bici gargi ara sayılar harfler erti ori sami